Preskočiť na obsah

Ranná nevoľnosť v tehotenstve: 13 účinných tipov na zmiernenie

Pre niektoré ženy je tehotenstvo najkrajším obdobím v živote. Ostatné, ktoré trápia silné nevoľnosti sa nevedia dočkať, kedy sa ich dieťatko narodí.

Približne 70% tehotných žien pociťuje nevoľnosti a asi 50% z nich aj zvracia. Aj napriek tomu, že tehotenské nevoľnosti sa označujú pojmom ,,ranné‘‘, v skutočnosti ich ženy môžu pociťovať nielen ráno, ale aj večer prípadne počas celého dňa. Začínajú sa prejavovať už počas šiesteho týždňa a vrcholia okolo ôsmeho a deviateho týždňa. Ak patríte k ženám, ktoré trápia nevoľnosti, prečítajte si nasledujúce tipy, ako sa s nimi ľahšie vysporiadať.

1. Veľa oddychujte

Pri ranných nevoľnostiach je oddych kľúčový. Niekedy už len samotné pomyslenie na to, že vstanete z postele môže zvyšovať nevoľnosť. Skúste oddychovať čo najviac, vždy keď sa vám bude dať. Ak máte možnosť vziať si v práci voľno, využite ho.

2. Privoňajte si k sviežej vôni

Ranné nevoľnosti bývajú častokrát spájané so zápachom. Spúšťačom môžu byť pre každú ženu rôzne pachy, či už zápach zo smetného koša, pach chladničky alebo silný parfum. Naopak iné vône, ako sú citrusy a niektoré bylinky, môžu pri rannej nevoľnosti pomôcť. Preto ak trpíte nevoľnosťami a nachádzate sa v miestnosti bez okien, skúste ovoniavať čerstvé vône. Noste si so sebou fľašu extraktu z citróna alebo vetvičku čerstvého rozmarínu a v prípade potreby si nenápadne privoňajte.

3. Otvorene komunikujte o pôvode vašich nevoľností

Otvorenosť o tom, čo prežívate, vám môže pomôcť zmierniť rannú nevoľnosť. Napríklad váš partner nevie o tom, že vám nevonia jeho obľúbený parfum, alebo pach z otvorenej chladničky rozbehne váš dávivý reflex. Povedzte mu to priamo a dajte mu vedieť aké malé zmeny môže urobiť, aby vám bolo lepšie.

4. Sledujte svoju nevoľnosť

Venovanie pozornosti tomu, kedy sa ranná nevoľnosť objaví, vám môže pomôcť identifikovať vzorec, vďaka ktorému dokážete určiť spúšťač, ktorému sa potom môžete vyhnúť.

Napríklad, ak cítite nevoľnosť každý večer v rovnakom čase, môže to byť spôsobené vôňou z varenia vašich susedov. Keď identifikujete spúšťače rannej nevoľnosti, môžete podniknúť kroky, aby ste sa im vyhli alebo sa im vyhýbali, kedykoľvek je to možné.

5. Pite veľa vody

Ak trpíte nevoľnosťami, prijímanie dostatku tekutín je nevyhnutné. Čím viac bude vaše telo dehydrované, tým horšie budú nevoľnosti.

6. Jedzte jedlá, ktoré vám vyhovujú

Ranné nevoľnosti sa u každej ženy prejavujú inak. To, čo jednej prináša úľavu inej spôsobuje silné nevoľnosti. Nájdenie potravín, ktoré dokážete zjesť bez toho, aby ste ich neskôr vyvrátili pomôže zmierniť nevoľnosť. Bohužiaľ neexistuje žiadne pravidlo o najlepších alebo najvhodnejších potravinách. Každá žena si musí nájsť tie svoje ktoré jej pomôžu, či už to budú sušienky, zmrzlina alebo napríklad melón.

7. Jedzte častejšie menšie porcie jedál

Keď je žalúdok prázdny, žalúdočné kyseliny sa ,,kŕmia‘‘ na výstelke žalúdka a to spôsobuje nevoľnosť. Na druhej strane nadmerné jedenie môže preťažiť tráviaci systém, čo tiež vedie k nevoľnostiam. Preto je kľúčové zabezpečiť trochu jedla v žalúdku počas celého dňa, nazýva sa to aj ako riešenie šiestich jedál. Zahryznutie si do sušienky predtým, ako ráno vstanete z postele, môže odvrátiť nevoľnosť a ľahké občerstvenie pred spaním zasa stabilizuje hladinu cukru v krvi počas celej noci.

8. Vyskúšajte zázvor

Zázvor bol dlho propagovaný ako prostriedok na upokojenie žalúdka a štúdie ukázali, že môže pomôcť pri rannej nevoľnosti. Skúste pridať tenký plátok zázvoru do horúcej vody alebo skúste popíjať zázvorový čaj, cmúľať zázvorovú pastilku, alebo si dať hrsť kryštalizovaných zázvorových cukroviniek.

9. Zoptimalizujte si obrazovky

Môže to znieť zvláštne, ale úprava obrazoviek tak, aby boli lepšie viditeľné, čím sa zníži namáhanie očí, môže pomôcť pri rannej nevoľnosti. Je to preto, že jasná obrazovka vášho zariadenia a nezistiteľný stroboskopický efekt vám môžu spôsobiť ešte väčšiu nevoľnosť.

10. Rozptýľte sa

Ranné nevoľnosti nie je ľahké ignorovať, ale ak si nájdete činnosť, ktorá vás baví, pomôže vám to pri nevoľnostiach. Čítajte napríklad knihu, vypĺňajte krížovky alebo choďte na krátku prechádzku.

11. Počúvajte svoje telo

Niekedy stačí sledovať ako vaše telo reaguje na určité podnety. Napríklad ak sa vám nevoľnosti zhoršujú počas umývania zubov, vyskúšate inú zubnú pastu. Niekedy môžu zafungovať skutočne najpodivnejšie prostriedky, nebojte sa a skúste ich nájsť bez ohľadu na to, aké zvláštne budú.

12. Noste akupresúrny náramok

Akupresúrne náramky vyvíjajú mierny tlak na miesto nachádzajúce sa vo vnútri zápästia, o ktorom sa predpokladá, že súvisí s nevoľnosťou a vracaním – či už vyvolané pohybom alebo rannou nevoľnosťou. Kúpite tu

13. Ľahnite si

Niekedy je najlepšie riešenie to najjednoduchšie. Skúste si ľahnúť, zavrieť oči, párkrát sa zhlboka nadýchnuť a len tak si oddýchnuť. Mnoho žien potvrdzuje, že spánok je skvelý spôsob, ako uniknúť rannej nevoľnosti – a vaše telo ho potrebuje!

Prečítajte si tiež