Preskočiť na obsah

Ako otehotnieť: 7 kľúčových krokov k úspešnému tehotenstvu

Chcete otehotnieť čo najskôr? Zistite, ako môžete zvýšiť svoje šance na otehotnenie pomocou týchto siedmich krokov.

Krok 1: Prestaňte užívať antikoncepciu

Ak užívate antikoncepčné pilulky, mali by ste ich prestať užívať niekoľko mesiacov pred tým, ako sa začnete snažiť o bábätko. Rovnaké rady platia aj pre iné formy hormonálnej antikoncepcie vrátane vaginálnych krúžkov, náplastí a vnútromaternicových teliesok.

Po tom, ako ste nejaký čas užívali antikoncepciu, môže vášmu telu trvať niekoľko cyklov, kým začne pravidelne ovulovať a bude pripravené na tehotenstvo. To vám dáva čas sledovať váš cyklus a zistiť, kedy ovulujete, čo je kľúčové pre načasovanie počatia.

Ale pamätajte: Akonáhle prestanete používať hormonálnu antikoncepciu, je technicky možné otehotnieť okamžite. Ak teda ešte nie ste celkom pripravená na otehotnenie, používajte inú formu antikoncepcie, ako sú kondómy.

Krok 2: Zistite, kedy máte plodné dni

Teraz, keď ste prestali užívať antikoncepciu by ste chceli vedieť kedy je najlepší čas pokúsiť sa o bábätko. Odpoveď je počas vašich plodných dní. Bez ohľadu na to ako často máte sex, ak vynecháte najplodnejšie dni v mesiaci, neotehotniete. Ak neviete kedy ovulujete, môžete na zistenie ovulácie používať domáce ovulačné testy alebo mapovať bazálnu telesnú teplotu, sledovať cervikálny hlien či svoj menštruačný cyklus a určiť jeho jednotlivé fázy.

Krok 3: Majte sex pred ovuláciou

Ak chcete rýchlo otehotnieť je dôležité vedieť, že pohlavný styk pred ovuláciou zvyšuje šance na otehotnenie. Spermie môžu za správnych podmienok prežiť vo vašom tele až päť dní, ale vajíčko po uvoľnení vydrží len 12 až 24 hodín. Ak na sledovanie ovulácie používate ovulačné testy, mali by ste mať pohlavný styk po dosiahnutí pozitívneho výsledku a potom znova počas niekoľkých nasledujúcich dní. Ak sledujete hlien krčka maternice, načasujte si sex keď bude hlien konzistenciou pripomínať surové vaječné bielko. V prípade, ak sa vám nechce sledovať vaše plodné dni, začnite so sexom ihneď po skončení menštruácie a pokračujte každý druhý deň.

Krok 4: Vyskúšajte niektoré z odporúčaných polôh

Čo sa týka polôh nie je dokázané, že naozaj fungujú ale môže to stáť za vyskúšanie. Vhodná poloha je aj klasická misionárska, keď ležíte na chrbte. Vagína sa prirodzene zvažuje nadol, preto ležanie na chrbte po vyvrcholení umožňuje spermiám zhromaždiť sa tam, a to im dáva výhodu pri plávaní smerom k vajíčku. Z tohto dôvodu sa odporúča mať sex pred spaním, čo vám umožní zostať ležať

na chrbte dlhšiu dobu. Hoci niektoré zdroje uvádzajú, že počet spermií je najvyšší ráno, pravdou je, že z hľadiska počtu spermií neexistuje optimálna denná doba na sex.

Mali by ste si po sexe aj vyvýšiť nohy? Ublížiť to nemôže, ale pravdepodobne to nič nepomôže.

Krok 5: Vyhnite sa chybám

Pokiaľ sa snažíte otehotnieť niektorí odborníci odporúčajú vyhnúť sa určitým lubrikantom (ale opäť, žiadny dôkaz nenaznačuje, že je to skutočne pravda). Niektoré páry si môžu myslieť, že lubrikant pomáha spermiám pohybovať sa rýchlejšie, avšak niektoré lubrikanty môžu v skutočnosti brániť vášmu úsiliu. Je to preto, že mnohé receptúry menia rovnováhu pH vo vagíne a znižujú pohyblivosť spermií.

Ale nezabúdajte, že sex by mal byť čo najmenej stresujúci a čo najpríjemnejší, preto ak vám vyhovuje sex s lubrikantom určite po ňom siahnite.

Krok 6: Urobte si tehotenský test

Domáce tehotenské testy fungujú tak, že zisťujú prítomnosť hCG vo vašom moči. Hladiny tohto hormónu produkovaného placentou rýchlo stúpajú na začiatku tehotenstva. Ak chcete rýchlo otehotnieť, možno sa pýtate, kedy najskôr si môžete urobiť tehotenský test. Niektoré testy, ktoré uvádzajú ,,včasné zistenie tehotenstva‘‘ môžu byť citlivejšie na hCG v moči a môžu ukázať pozitívny výsledok už niekoľko dní pred vynechanou menštruáciou. Avšak príliš skoré testovanie môže priniesť „falošne negatívny“ výsledok – keď test hovorí, že nie ste tehotná, ale naozaj ste. V tomto prípade vaše telo ešte neprodukuje dostatok hCG na to, aby ho test zachytil. Z tohto dôvodu je najideálnejšie sa testovať až po vynechaní menštruácie na získanie presnejších výsledkov.

Krok 7: Skúste to znova

Akokoľvek si môžeme priať, neexistuje žiadny magický liek na rýchle otehotnenie. Ako dlho trvá otehotnenie závisí od množstva vecí, od vášho veku a zdravotného stavu až po váš menštruačný cyklus a faktory životného štýlu. Aj keď je možné otehotnieť na prvý pokus, väčšine párov to trvá aj niekoľko cyklov, kým im vyjdú vytúžené dve čiarky.

Zo štatistického hľadiska viac ako polovica párov počala dieťa do 6 mesiacov, pričom asi 85% žien otehotnie do jedného roka.

Ak vám tentoraz nevyšiel pozitívny tehotenský test, nie ste sami. Väčšina odborníkov odporúča navštíviť lekára alebo centrum asistovanej reprodukcie, ak sa vám nepodarí otehotnieť do 12 mesiacov a máte menej ako 35 rokov alebo po šiestich mesiacoch, ak máte viac ako 35 rokov. To však neznamená, že sa nemôžete poradiť s lekárom aj skôr.

Prečítajte si tiež