Preskočiť na obsah

10 spôsobov ako povedať „nie“ bez toho, aby ste povedali nie

Povedať dieťaťu ,,nie‘‘ je síce jednou z najjednoduchších foriem disciplíny, nie však najefektívnejšou. Existujú lepšie spôsoby ako odmietnuť, odradiť alebo potrestať dieťa ako neustále hovorenie slova ,,nie‘‘. Podľa odborníkov na rodičovstvo, príliš časté ,,nie‘‘ môže vyvolať odpor alebo rebéliu. Používanie krátkych, jasných a výstižných fráz na vysvetlenie prečo by vaše dieťa nemalo robiť to či ono, funguje oveľa lepšie. Pričasté ,,nie‘‘ môže pre dieťa úplne stratiť význam a začne ho ignorovať. Z tohto dôvodu si toto slovo ponechajte len na život ohrozujúce situácie. Tu je 10 lepších spôsobov ako prinútiť vaše dieťa počúvať.

Pýtanie sladkostí

Ak si vaše dieťa pýta nejakú sladkosť alebo zmrzlinu, vyhnite sa ráznemu ,,nie‘‘ alebo prísľubu typu ,,možno zajtra‘‘. Malé deti nedokážu veľmi dobre chápať čas, takže nemá zmysel hovoriť kedy v budúcnosti dostanú zmrzlinu. Odmietnite nezdravé jedlo a ponúknite zdravšiu alternatívu, napríklad jogurt alebo ovocie. Týmto spôsobom dieťa dostane sladkosť, ale je to lepšia alternatíva. Deťom by ste však nemali hovoriť čo je zdravé a nezdravé alebo dobré či zlé, pretože v deťoch to môže vyvolať nesprávnu informáciu o jedle. Používajte radšej výrazy typu vďaka týmto potravinám budeme môcť rýchlo bežať, vďaka nim neochorieme alebo nám to bude lepšie myslieť.

Hádzanie jedla

Dieťa nechce jesť a s jedlom sa len hrá? Pravdepodobne je len sýte z predošlého jedla, preto sa stalo len akousi hračkou. Ak dieťa hodí na zem misku s jedlom, jednoducho misku zoberte a vysvetlite mu dôvod, prečo by jedlo nemalo hádzať. Takýto prístup môžete využiť aj vtedy, ak v neskorých hodinách skáče po posteli. Vysvetlite mu, že postele sú len na spinkanie a nie na skákanie.

Ničenie hračiek

Ak sa dieťa pri hraní rozhodne s dinosaurom zaútočiť na vežu z kociek svojho súrodenca, nemusí to byť prejav žiarlivosti. Aspoň nie vedome. Môže len vidieť vežu a pomyslí si, že by bolo zábavné zbúrať ju. Nezakazujte mu to ráznym nie a ani mu nehovorte čo má a nemá robiť. Väčšina detí nenávidí, keď im niekto hovorí, čo majú robiť. Namiesto toho sa opýtajte, či sa môžete pridať a takýmto spôsobom mu ukážete správny spôsob, ako sa hrať s ostatnými.

Nevhodné správanie k domácim zvieratkám alebo rastlinám

Ak pristihnete svoje dieťa ako ničí rastlinky alebo ťahá psíka za chvost, vysvetlite mu, že sú to tiež živé bytosti. Povedzte mu, že ak ublíži rastlinke, nebude rásť a zvädne a že zvieratká bolí, ak im bude ubližovať. Pomáhate tým rozvíjať empatiu a uvedomenie si pocitov iných živých bytostí. Naučte ho ako sa správať zodpovedne voči prírode a živím bytostiam.

Bitie súrodencov alebo iných detí

Väčšina detí si prejde obdobím udierania či už súrodencov, rodičov alebo kamarátov. Schopnosť malých detí pochopiť čo znamená biť iných je veľmi obmedzená. Z tohto dôvodu musíte zastaviť agresívne správanie a potom pokojným hlasom dieťaťu povedať, napríklad: Nebijeme, keď sme nahnevaní. Vo väčšine prípadoch si len dieťa vybíja frustráciu alebo túži po pozornosti. Je dôležité, aby ste medzi súrodencami budovali náklonnosť a preto, ak sa bijú požiadajte ich aby sa objali.

Keď sú malé deti nahnevané a ako dôsledok udierajú, pomôžte im upokojiť sa. Porozprávajte sa s nimi, čo by chceli. Naučíte tým dieťa identifikovať svoje pocity, ktoré v danej chvíli prežívajú. Ak sa vám podarí identifikovať problém, pristúpte k jeho riešeniu.

Deštrukčné správanie

Pri malých deťoch je najlepším pomocníkom pri disciplíne smiech. Ak sa vaše dieťa rozhodlo vyhádzať celý odpadkový kôš alebo vyberá obsah skrinky, hravo ho zažeňte do inej miestnosti, kde bude mať iné formy zábavy a na deštrukčné správanie zabudne. Pamätajte, že malé deti sa radi smejú, preto robenie niečoho ,,hlúpeho‘‘ môže byť ideálnym spôsobom ako ich nasmerovať k spolupráci. Rozptýlenie a humor sú ideálne na deti, ktoré sú tvrdohlavé alebo podráždené.

Berie vám telefón alebo nejaký nebezpečný predmet

Vždy, keď sa vaše dieťa pokúsi vziať vám napríklad telefón vždy keď zazvoní, dajte mu namiesto neho nejakú pútavú hračku. Podľa dr. Kennedyho-Moora je jednoduchšie istú formu správania nahradiť inou aktivitou ako ho skúsiť zastaviť. Ak so sebou nemáte hračku, skúste mu podať bezpečný a nepožívateľný predmet, ktorý sa nedá zničiť ani spôsobiť neporiadok a nie je nebezpečný.

Vyzúvanie topánok

Keď vaše dieťa začne nosiť topánky,  môže sa ich pokúsiť vyzúvať – dokonca aj na miestach, kde by vyzúvanie mohlo byť nebezpečné. Namiesto toho, aby ste mu to vyčítali, vysvetlite mu kedy sa môže vyzuť. Napríklad: „Nechaj si topánky. Topánky si vyzúvame len doma.“

Nebezpečné situácie

Niekedy „nie“ nestačí na to, aby sme deťom oznámili možné nebezpečenstvo. „Rodičia zabúdajú, že musia tvrdo pracovať na pozitívnej komunikácii, ktorú majú s deťmi, aby bola negatívna komunikácia účinná,“ hovorí Dr. Ricker. Nebezpečenstvo musíte deťom vyjadrovať nielen slovom ,,nie‘‘ ale predovšetkým zvyšovaním hlasu, potrasením prstom alebo dokonca vystrašeným pohľadom. Napríklad, ak sa vaše dieťa chystá chytiť sporáka – aj keď sa nepoužíva – vyjadrite svoj strach alarmujúcimi frázami ako „pozor horúce!“ a okamžite ho premiestnite na bezpečnejšie miesto.

Fňukanie

Väčšinou keď menšie deti niečo chcú dosiahnuť, môžu používať fňukanie. Vyhnite sa príkazom typu: „Prestaň kňučať“ alebo „Nefňukaj“. Namiesto toho skúste povedať napríklad: „Nerozumiem ti, keď takto fňukáš.“ Takto môžete presvedčiť vaše dieťa, aby rozprávalo normálnym tónom.

Prečítajte si tiež