Preskočiť na obsah

Dojčenie v Sixtínskej kaplnke. Zakázané, či dovolené?

Dojčenie na verejnosti je v súčasnosti dosť diskutovanou témou. Pre niekoho je to prirodzené, iní sú pohoršení. Mnohé celebrity sa prostredníctvom sociálnych sietí snažia povzbudzovať mamičky, aby sa nebáli dojčiť vždy, keď si to bude ich dieťa vyžadovať. No aj napriek tomu sa mnoho mamičiek hanbí a preferujú dojčenie skôr v súkromí svojho domova.

Dojčiace mamičky pozor! Pribudol ďalší významný podporovateľ dojčenia – pápež, dokonca počas obradu krstu pápež František povzbudil matky, aby dojčili aj v Sixtínskej kaplnke. Informuje agentúra Reuters: „Vy, matky, dávajte svojim deťom mlieko aj teraz, ak plačú pretože sú hladné, dojčite ich, nebojte sa,“ povedal keď sa odklonil od svojho pripraveného textu.

Písomný text jeho homílie mal frázu „dajte im mlieko“, ale zmenil ju na taliansky výraz „allattateli“, čo znamená „dojčite ich“, a dodal, že by nemali váhať. Nie je to prvýkrát, čo sa pápež podelil o svoje otvorené názory na dojčenie. V rozhovore pre talianske noviny La Stampa z decembra 2013 pápež odhalil tento príbeh:

Jedného dňa bola za jednou z bariér mladá matka s bábätkom, ktoré malo len niekoľko mesiacov. Keď som prešiel okolo, dieťa plakalo a matka sa ho snažila utíšiť. Povedal som jej: madam, myslím, že vaše dieťa je hladné. „Áno, asi je čas…“ odpovedala. „Prosím, dajte mu jesť!“ Povedal som. Bola plachá a nechcela dojčiť na verejnosti, zatiaľ čo tadiaľ prechádzal pápež… Tá žena mala mlieko, ktoré mohla dať svojmu dieťaťu; na svete máme dosť jedla, aby sme nasýtili každého… Chcel by som ľudstvu zopakovať to, čo som povedal tej matke: dajte jedlo tým, ktorí sú hladní!

Prečítajte si tiež