Preskočiť na obsah

Vaše dieťa klame? Nebojte sa, klamstvo je znakom zdravého vývoja

Určite aj u vás nastala situácia, keď vás vaše dieťa oklamalo. Niektoré deti dokonca klamú aj v prípade ak ich konfrontujeme s ,,dôkazmi‘‘. Pre rodičov je táto situácia veľmi nepríjemná a nevedia ako ju majú riešiť. 

Nemusíte sa však vôbec obávať. Klamstvo nie je pre malé deti nič nezvyčajné a nová štúdia hovorí, že je to vlastne dôležitý vývojový míľnik.

Podľa výskumu, ktorý viedol Kang Lee, profesor psychológie na Univerzite v Toronte, klamstvo začína už u predčasne vyspelých detí. Medzi 2 ročnými deťmi, ktoré vedia rozprávať vyskúša klamať už 30% .Vo veku 3 rokov to pravidelne skúša asi polovica a u 4 ročných detí sa toto číslo zvyšuje na 80 percent. Takmer všetky  5 až 7 ročné deti klamú.

A čo viac, doktor Lee povedal, že mladšie deti, ktoré nehovoria vždy pravdu, majú kognitívnu výhodu oproti tým, ktoré neklamú. „Klamanie si vyžaduje dve zložky,“ vysvetlil. „Deti musia pochopiť, čo si niekto iný myslí – vedieť, čo vedia a čo nevedia. Túto schopnosť nazývame teória mysle. Deti, ktoré sú lepšie v teórii mysle, tiež lepšie klamú.“

Druhou požiadavkou je tzv. výkonná funkcia, inak známa ako schopnosť plánovať dopredu a obmedzovať nechcené akcie. „Tých 30 percent detí mladších ako 3 roky, ktoré dokážu klamať majú vyššie výkonné funkcie,“ povedal Dr. Lee, „konkrétne schopnosť potlačiť nutkanie povedať pravdu a prejsť na klamstvo.“ Takáto kognitívna sofistikovanosť znamená, že títo malí klamári budú úspešnejší v škole a pri jednaní s ostatnými deťmi na ihrisku.

Dr Lee vykonal experimenty s teóriou mysle na skupine 58 predškolákov v Číne, pričom ich rozdelil do dvoch skupín na základe inteligencie, schopnosti klamať a výkonnej funkcie.

Polovica detí absolvovala šesť sedení tréningu teórie mysle a druhá polovica absolvovala rovnaký počet sedení venovaných výučbe číselných a priestorových zručností pri riešení problémov. Výskumníci zistili, že deti v skupine s teóriou mysle sa nielen stali lepšími klamármi, ale boli aj výrazne lepšie v klamstvách ako deti v kontrolnej skupine.

„Prvá príležitosť, kedy vaše dieťa klame, nie je príležitosťou na znepokojenie, ale príležitosťou na oslavu,“ povedal Kang pre Wall Street Journal.

Prečítajte si tiež