Preskočiť na obsah

Problémy s počatím: Prečo ešte nie som tehotná? Faktory ovplyvňujúce plodnosť

Každá žena je iná a preto neexistuje žiadna univerzálna stratégia ako otehotnieť. Ak sa vám nedarí počať bábätko nie ste sama, v súčasnosti 1 zo 7 žien má problémy s otehotnením.

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že tehotenstvo nezačína dňom, kedy ste mali pohlavný styk. Spermiám môže trvať až šesť dní, kým oplodnia vajíčko a šesť až desať dní, kým sa oplodnené vajíčko implantuje do maternice. Tehotenstvo teda oficiálne začína, keď sa uvoľnia hormóny potrebné na podporu tehotenstva. Existujú však určité faktory, ktoré môžu negatívne ovplyvniť schopnosť otehotnieť. Ktoré sú to?

# Vek

Až 85% žien vo veku od 20 do 30 rokov, bez vážnych zdravotných problémov, otehotnie do jedného roka.  Nie je pravda, že otehotnenie vo veku okolo 40 rokov vždy trvá dlhšie, môže sa to podariť aj na prvý raz, ale žena už nemusí mať dostatok kvalitných vajíčok. Z tohto dôvodu sa v tomto veku používa časový rámec 6 mesiacov. Ak sa do tohto obdobia žene nepodarí otehotnieť, mala by navštíviť odborníka. Vo veku nad 45 rokov je šanca na otehotnenie bez odbornej pomoci veľmi malá.

# Antikoncepcia

Akonáhle prestanete užívať antikoncepciu, môže trvať niekoľko cyklov, kým sa upraví a budete pravidelne ovulovať. V extrémnych prípadoch sa môže menštruačný cyklus upravovať po vysadení antikoncepcie až 18 mesiacov, avšak aj v tomto období je možné otehotnieť. Akonáhle je menštruácia pravidelná, je to neklamný znak toho, že telo je pripravené na tehotenstvo. Vo všeobecnosti platí, že pred tým ako chcete otehotnieť mali by ste prestať užívať antikoncepciu aspoň dva – tri mesiace.

# Nadmerné užívanie alkoholu a fajčenie

Fajčenie: Fajčenie môže spôsobiť problémy s plodnosťou ale taktiež aj vyvolať skorú menopauzu, poškodenie krčka maternice a vajíčkovodov.

Alkohol: Nadmerné pitie alkoholu zvyšuje riziko porúch ovulácie, ktoré ovplyvňujú uvoľňovanie vajíčok z vaječníkov. To znamená, že u žien ktoré veľa pijú môže otehotnenie trvať dlhšie. Dokonca podľa výsledkov štúdie doktorky Kiry Taylor, už šesť drinkov týždenne negatívne ovplyvňuje plodnosť.

# Hmotnosť

Ovuláciu negatívne ovplyvňuje aj nadváha alebo podváha. Tukové bunky môžu produkovať určité množstvo estrogénu, takže ak trpíte nadváhou môžete mať viac estrogénu, čo ovplyvňuje pravidelnosť ovulácie. V opačnom prípade, výrazná podváha môže spôsobiť nedostatočnú produkciu estrogénu, ktorá môže zastaviť ovuláciu.

# Stres

Stres môže výrazne ovplyvniť menštruačný cyklus. Podľa štúdie University of Louisville mali ženy, ktoré sa počas obdobia ovulácie cítili viac vystresované, o 40 percent menšiu pravdepodobnosť, že v danom mesiaci otehotnejú.

Prečítajte si tiež