Preskočiť na obsah

Komunikácia s deťmi: 10 vecí, ktoré by ste im nikdy nemali povedať

Komunikovať s deťmi je umenie, ktoré si vyžaduje trpezlivosť, porozumenie a hlavne lásku. Ako rodičia, vychovávatelia, alebo starostliví dospelí, naše slová majú obrovskú moc formovať mysle, srdcia a budúcnosť našich detí. V mori rôznych rad a návodov na výchovu sa však môžeme ľahko stratiť a niekedy, aj napriek našim najlepším úmyslom, môžeme povedať niečo, čo by sme si mali radšej nechať pre seba.

Naše slová môžu deti buď povzbudiť a posilniť, alebo ich môžu zraniť a zanechať v nich dlhodobé jazvy. Je dôležité si uvedomiť vplyv, ktorý môže mať naše vyjadrovanie a naučiť sa, ako si vybudovať pozitívnu a obohacujúcu komunikáciu s našimi deťmi.

V žiadnom prípade by ste nemali používať frázy ako „Počkaj, keď sa tvoj otec vráti domov“ alebo „Priala by som si, aby si bola viac ako tvoja sestra“. Okrem týchto existuje veľa ďalších viet, ktorým by ste sa pri komunikácii s deťmi mali vyhnúť. Verte alebo nie, tieto každodenné frázy môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.

  1. „Skvelá práca.“

Ak chválite vaše dieťa všeobecnou frázou ako napríklad „Dobré dievča“ alebo „Len tak ďalej“ vždy keď sa mu niečo podarí, bude závislé skôr od vašej pochvaly než od vlastnej motivácie uspieť. Chváliť dieťa by ste mali len vtedy, keď je to naozaj zaslúžene a mali by ste byť čo najkonkrétnejší. Napríklad, keď dieťa niečo pekné nakreslí, tak namiesto frázy ,,Pekná kresba‘‘ povedzte: ,,To je ale pekný obrázok domčeka. Páči sa mi, ako si nakreslil komín a okienka‘‘.

2. „Cvičenie robí majstra.“

Je síce pravda, že čím viac času dieťa venuje určitej aktivite, tým bude zručnejšie a šikovnejšie. Používanie tohto príslovia však môže zvýšiť na neho tlak, aby vždy vyhrávalo. Pre dieťa to môže znamenať skôr to, že ak robíte chyby netrénujete dostatočne tvrdo. Namiesto toho povzbudzujte svoje dieťa k tomu, aby síce na sebe tvrdo pracovalo, ale zároveň mu buďte oporou za každých okolností a motivujte ho k dobrým výsledkom tak, aby bolo na svoj pokrok patrične hrdé.

3. „Si v poriadku.“

Keď si vaše dieťa udrie koleno a rozplače sa, vaša reakcia typu : nič sa nestalo, všetko je v poriadku môže všetko len zhoršiť. Vaše dieťa plače, pretože nie je v poriadku.  V tomto prípade je vašou úlohou pomôcť mu pochopiť a vysporiadať sa s jeho emóciami a nie ich podceňovať. Skúste svoje dieťa objať a povedzte napríklad: „Bol to strašidelný pád.“ Potom sa ho opýtajte, či by chcelo náplasť alebo bozk, prípadne oboje.

4. „Ponáhľaj sa!“

Vaše dieťa sa zabáva pri raňajkách alebo trvá na tom, že si zaviaže šnúrky na topánkach aj napriek tomu, že to ešte nevie a kvôli tomu mešká do škôlky…znova. Ak budete na neho kričať alebo opakovať frázu ,,Ponáhľaj sa, len to zvýši stres, ktorý pociťuje. Mali by ste zjemniť hlas a povedať mu, Poponáhľajme sa.  Použite množné číslo, aby dieťa vedelo, že ste v tom spolu.

5. „Držím diétu.“

Strážite si váhu? Nechaj si to pre seba. Ak vaše dieťa vidí ako každý deň stúpate na váhu a počuje ako hovoríte o tom, že ste „tučná“, môže si vytvoriť nezdravý obraz o svojom tele.

6. „To si nemôžeme dovoliť.“

Je veľmi ľahké a častokrát aj účinné, ak použijete túto frázu keď vás vaše dieťa prosí o najnovšiu hračku. Ak to však urobíte, pošlete tým správu, že nemáte pod kontrolou svoje financie, čo môže byť pre deti desivé. Vyberte si alternatívny spôsob vyjadrenia rovnakej myšlienky, napríklad: „Nekúpime to, pretože šetríme peniaze na dôležitejšie veci.“

7. „Nerozprávaj sa s cudzími ľuďmi.“

Príkaz, aby sa nerozprávali s cudzími ľuďmi, je pre deti veľmi náročný. Aj keď niekoho nepoznajú, deti ho nemusia považovať za ,,cudzieho‘‘ ak je k nim milý. Navyše deti môžu toto pravidlo prijať nesprávne a to môže viesť k tomu, že odmietnu pomoc policajta alebo hasiča, ktorých nepoznajú. Namiesto toho, aby ste ich varovali pred cudzími ľuďmi, vytvorte scenár ako napríklad: „Čo by si urobil, keby ti muž, ktorého nepoznáš, ponúkne sladkosti a ponúkne ti, že ťa odvezie domov?“, a nechajte ho vysvetliť, čo by urobil. Keď viete, ako by situáciu riešil, môžete ho naviesť na správny postup.

8. „Buď opatrný.“

Keď poviete dieťaťu, aby bolo opatrné počas toho ako lezie po preliezkach je pravdepodobnejšie, že spadne. Váš strach a slová môžu odviesť jeho pozornosť od toho, čo robí. Ak sa bojíte, choďte k nemu bližšie aby ste ho v prípade potreby vedeli zachytiť a buďte tak ticho, ako len môžete. 

9. „Žiadna sladkosť, pokiaľ nedoješ večeru.“

Ak použijete vetu, v ktorej ako prvé spomeniete sladkosť, dieťa sa začne sústrediť viac na maškrtu ako na samotné jedlo. Mali by ste svoju frázu aspoň jemne upraviť tak, aby ste nekládli dôraz na sladkosť. Zmena znenia aj keď len jemná má oveľa pozitívnejší vplyv na dieťa.

10. „Pomôžem ti.“

Keď sa vaše dieťa snaží poskladať puzzle alebo vežu z kociek, je úplne normálne, že mu chcete pomôcť. Ak mu však do toho skočíte príliš skoro, môžete tým podkopať jeho nezávislosť. Namiesto toho, aby ste mu do toho vstúpili, položte mu radšej usmerňujúce otázky, ako napríklad: Myslíš, že sem má ísť tento dielik alebo menší? Prečo si to myslíš? Vyskúšame. 

Prečítajte si tiež